نشست خبری

فراخوان ارسال آثار به دهمین جشنواره هنر آسمانی

به گزارش دبیرخانه جشنوار هنر آسمانی، حجت الاسلام حسین ملانوری روز سه شنبه در نشست خبری تشریح برنامه های دهمین دوره جشنواره هنرهای آسمانی با اشاره به پیشینه این جشنواره اظهار کرد: از اواخر دهه ۶۰ جشنواره های هنری در حوزه های علمیه در قالب شب شعر طلاب و دیگر اشکال شکل گرفت و از سال ۸۴ جشنواره هنر آسمانی در حوزه ها آغاز به کار کرد و اکنون در آستانه شروع دهمین دوره جشنواره هستیم.

وی با اشاره به این‌ که‌ در جشنواره نهم شاهد ارسال یک هزار و ۶۷۷ اثر به دبیرخانه بودیم بیان کرد: دهمین دوره جشنواره هنر آسمانی در سه بخش هنرهای نمایشی، تجسمی و آوایی از امروز شروع شده و طلاب می توانند آثار خود را ارسال کنند.

وی با اشاره به این که پایان جشنواره در مهرماه ۱۴۰۳ خواهد بود گفت: در جشنواره نهم هنر آسمانی، هنرهای ادبی مورد نظر بود و در دهمین دوره، هنرهای صوتی و تصویری مورد توجه قرار گرفته است و ۲۴ زیر شاخه برای سه بخش اصلی جشنواره خواهیم داشت.

مسوول دبیرخانه جشنواره هنر آسمانی ادامه داد: در بخش هنرهای تجسمی شاهد برگزاری رقابت بین طلاب در رشته هایی چون طراحی، نقاشی، گرافیک، عکاسی ، خوشنویسی، نگارگری، کاریکاتور و معماری حجمی خواهیم بود.

وی افزود: در بخش هنرهای نمایشی نیز زیرشاخه هایی چون تهیه کنندگی، کارگردانی، بازیگری، فیلمنامه، فیلم‌کوتاه و بلند، انیمیشن و کلیپ را خواهیم داشت.

ملانوری گفت: در بخش آوایی نیز شاهد برگزاری رقابت طلاب در رشته هایی چون تواشیح، سرود، صوت و لحن قرآن کریم، مرثیه خوانی، مناجات خوانی و نغمه خوانی هستیم.

وی بیان کرد: بخش هنرهای آوایی برای نخستین مرتبه امسال مورد توجه قرار گرفته است و طلاب فعالیت زیادی در این حوزه ها دارند.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه کشور افزود: امسال جشنواره هنر آسمانی ابتدا در استان ها برگزار می شود و آثار هر استان ارزیابی شده و نتیجه کار برای داوری نهایی به قم ارسال خواهد شد.

توسعه بخش بین الملل جشنواره هنرهای آسمانی

ملانوری به توسعه بخش بین الملل جشنواره هنر آسمانی اشاره کرد و افزود: دبیرخانه بین الملل جشنواره در جامعه المصطفی العالمیه ایجاد شد و امسال نیز با اختیارات بیشتر به جامعه المصطفی شاهد برگزاری جشنواره برای طلاب غیر ایرانی خواهیم بود.

وی ارسال موضوع های جشنواره را در ۲ بخش آزاد و ویژه عنوان کرد و گفت: هر طلبه می تواند در هر موضوع که علاقه مند است در رشته های تخصصی اعلام شده اثر ارسال کند ولی برخی موضوع ها چون تبلیغ و کنش گری حوزه های علمیه، هویت طلبگی، امید آفرینی، حکومت اسلامی، خانواده و سبک زندگی، تبلیغ دانش آموزی و دانشجویی، حجاب و عفاف و فرهنگ و تمدن اسلامی اولویت و ضریب امتیازی بیشتری خواهند داشت.

وی یادآور شد: تبلیغ نوین و هوش مصنوعی موضوع ویژه جشنواره دهم هنر آسمانی است و در این حوزه تولید آثار هنری برای ترویج و تبلیغ آموزه های دینی و انقلابی با بهره گیری از هوش مصنوعی و اهمیت و ضرورت توجه طلاب به فناوری های نوین مورد توجه است.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه با اشاره به شرایط شرکت کنندگان گفت: این جشنواره اختصاصی طلاب و فضلای حوزه علمیه است و سه گروه طلاب شامل حوزه های علمیه برادران، حوزه های علمیه خواهران و طلاب غیر ایرانی جامعه المصطفی را شامل می شود.

وی در مورد شرایط آثار ارسالی نیز ابراز داشت: آثار ارسالی نباید در ادوار گذشته جشنواره عرضه شده باشد، اثر هنری جدید باشد و دست کم در ۲ سال اخیر تولید شده باشد، در جشنواره های رسمی کشور حائز رتبه نشده و نقش صاحب اثر در تولید آن نقش موثر داشته باشد.

وی هم چنین یادآور شد که هر فرد صرفا در ۲ رشته هنری و در هر رشته حداکثر سه اثر می تواند ارسال کند.

ملانوری مهلت ارسال آثار را از ۱۵ اسفند جاری تا ۳۱ مرداد ۱۴۰۳ عنوان کرد و گفت: نحوه ارسال آثار به سه ترتیب است، در نخستین روش ارسالی علاقه مندان می تواند به پایگاه اینترنتی جشنواره هنر آسمانی مراجعه کنند، روش دوم ارسال پستی به نشانی دبیرخانه و روش سوم نیز تحویل به صورت حضوری در دبیرخانه است. طلاب غیر ایرانی نیز برای ارسال آثار می توانند به پایگاه اینترنتی جامعه المصطفی مراجعه یا به ستاد این نهاد حوزوی و معاونت فرهنگی مراجعه کرده و اثر را تحویل دهند، آنان هم چنین می توانند به نمایندگی های جامعه المصطفی در استان ها آثار خود را تحویل دهند.

وی نشانی دبیرخانه جشنواره را قم، بلوار شهید صدوقی، خیابان فجر، خیابان دانش، مجتمع آموزشی پژوهشی تبلیغ، فاز هفت، طبقه دوم عنوان کرد.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *